Engelliler ile Üretim için El Ele

 
11 ülkeden 44 katılımcı ile 19-25 Ocak tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştiren "Engelliler ile Üretim için El Ele” projesi kapsamında Türkiye, Litvanya, Romanya, Azerbaycan, Arnavutluk, Gürcistan, Karadağ, İtalya, Bulgaristan, Rusya Federasyonu ve Polonya'dan gelen gençler Türkiye’de buluştu. Proje sürecinde gençler öncelikle Kuruluşumuzda bulunan Üretim Atölyelerimizde zihinsel engelli gençlerle birlikte seramik, kokulu sabun, ağaç işleri, el işlemeleri vd. dallarda üretim yaptılar. Burada üretim için engel olmadığını müşahede eden gençler ayrıca Umut Evlerimizde yaşayan engelli gençlerimizi evlerinde ziyaret ederek, birlikte Türk yemekleri hazırladılar. Son olarak 24-25 Ocak tarihlerinde tüm katılımcı gençler Down Cafe ve bir alışveriş merkezinde engelli gençlerlerimizle birlikte ürettikleri ürünlerin satışını gerçekleştirdiler. Aralarında Down Sendromlu, fiziksel engelli ve kas problemi nedeniyle tekerlekli sandalyeli engellilerin de bulunduğu 44 kişilik grup, eğitmenlerin katkılarıyla yaygın eğitim teknikleri uygulamak suretiyle kendi ülkelerindeki ve ülkemizdeki engellilere ilişkin düzenlemeleri atölye çalışmalarında hep birlikte öğrendiler ve değerlendirdiler.
 
Engelliler ile Üretim için El Ele isimli Erasmus+ Gençlik Hareketlilik Projesi kapsamında 11 ülkeden Türkiye’ye gelen gençler engelliler ile birlikte paylaştıkları bir haftalık deneyim sonrası Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda düzenlenen törenle YouthPASS Sertifikalarını aldılar. Törende çeşitli ülkelerden gençler proje kapsamında yaşadığı paylaşımları ve hissettiklerini paylaşan konuşmalar yaptılar.
 
Proje ile gençler engelli olmanın aslında normal bir hayata sahip olmakta bir engel olmadığını, asıl engelin engelli insanların gelişimlerine mani olacak şekilde toplumun önyargıları ve engelli insanların birçok şeyi yapamayacağını düşünmeleri olduğunu gördüler.
Engelliler ile Üretim için El Ele Görselleri
Bizden Haberler