''ENGELİM ÜRETMEYE ENGEL DEĞİL''

Kuruluşumuz hali hazırda atölye (iş uğraşı terapisi) faaliyetleri, spor çalışmaları, psikolojik destek birimleri, Fizyoterapi Ünitesi, bakım hizmetleri ve eğitim hizmetleri şeklinde toplam 6 ana rehabilitasyon alanında çalışmalarını devam ettirmektedir. Ankara Kalkınma Ajansı nın 2014 Mali Destek Hibe programı için hazırlanan Tarımsal Rehabilitasyonun Geliştirilmesi İçin ‘Engelim Üretmeye Engel Değil’ projesi kabul edilmiştir. Ankara Kalkınma Ajans ının desteği ile yapılması planlanmış olan yeni 200 M2 lik kapalı sera, yaklaşık 750 M2 tarla/ bahçeler ve 80 M2 lik dinlenme/çalışma amaçlı ofisin yapımı tamamlanmış ve kuruluşumuza rehabilitasyon birimi olarak kazandırılmıştır. Ayrıca gerçekleştirilen Toprak İşleyiciliği sertifika eğitiminin sonunda yürütülen rehabilitasyon hizmetlerinin çeşitliliği artması hedeflenmiş ve daha fazla engelli bireylerimizin iş ve uğraşı terapisinden yararlanması sağlanmıştır. Projede belirlenen hedef grup olan 40 Engelli Birey tarımsal uygulamalar alanında aldıkları 1 sertifika sayesinde istihdam edilebilirlikleri artmıştır. Projenin ana hedeflerinden olan üretilen ürünlerin kuruluş dışında satışının yapılmasıyla birlikte Pursaklar ilçesinde zihinsel engelli bireylerimizin tanınırlığı daha geniş ölçüde sağlanacak ve böylelikle proje engelliliğe ilişkin yürütülmekte olan sosyal içerme çalışmalarını destekleyebilecektir.

Engelim Üretmeye Engel Değil isimli projemiz Ankara Kalkınma Ajansı’nın mali desteğiyle gerçekleştirilmiştir. Harfiyat ve malzeme temini Pursaklar Belediyesi, Toprak İşleyiciliği eğitim desteği Pursaklar Belediyesi Halk Eğitim Merkezi tarafından sağlanmıştır.

Sera Projesinin kapanışı ve yeni yapılandırılan Tarımsal Rehabilitasyon alanının açılışı 16 Haziran 2015 tarihinde yapılmıştır. Engelli ve Yaşlı Hizmetler Genel Müdürümüz İshak ÇİFTÇİ, Bakanlık müşavirimizSayın Kenan ÖNALAN, Pursaklar Kaymakamımız İhsan KARA, İl Müdürümüz Selim ÇELENK ve Kuruluş müdürümüz Bekir DEMİRYILMAZ ‘ın açılış konuşmaları ile başlamıştır. Uzm. Psk. Ulaş ARACI ‘nın Proje sürecini sunmuştur. Kuruluşumuz drama atölyesinin hazırlamış olduğu "Ye Kürküm Ye” isimli oyun kuruluşumuzda kalan engellilerimiz tarafından sergilenmiştir. Yapılan tarımsal rehabilitasyon eğitimi Sertifikaları törenle katılan engellilerimize dağıtılmıştır. Sera bölgesine gidilerek yeni birimlerin açışılı Genel Müdürümüz tarafından yapılmıştır. İl Müdür Yardımcıları , Pursaklar İlçe Amirleri, Kuruluş Müdürleri, Ankara Kalkınma Ajansı Proje Koordinatörü Mustafa AKBAY, Kuruluş müdür yardımcılarımız, engelli bireyler ve çalışanlarının da katılımıyla Kokteyl gerçekleştirilmiştir

.

 

''ENGELİM ÜRETMEYE ENGEL DEĞİL'' Görselleri
Bizden Haberler